Rakousko – zaslíbený ráj lyžařů
Pokud se řekne Rakousko, každý si jistě vybaví hory. Hned 60 % plochy totiž tvoří právě hornaté povrchy. Proslavilo se tak krásnou krajinou, zejména Alpami, a skvělými výsledky v zimních sportech. Paradoxně lední hokej Rakušanům moc nejde.
Hranice s osmi státy
Rakousko zůstává v německém stínu, kterému se daří prakticky na všech frontách. Ačkoliv v něm žije 8,5 miliónů obyvatel na rozloze 84 000 , potřebuje jednoznačně vzpruhu. Bývá často opomíjeno, možná i díky tomu, že hraničí hned s osmi státy, které jej tak „vcucnou“. Je obklopené Lichtenštejnskem, Švýcarskem, Itálií, Slovinskem, Maďarskem, Německem, Slovenskem i Českem. O turistický ruch ale není nouze. Malebná krajina, rozsáhlé vysokohorské terény, úroveň služeb a v zimě zasněžené Alpy jsou pro turisty velkým lákadlem. Rádi se vydávají do Vídně a Salzburgu, případně Innsbrucku. Potěší je také rakouská kuchyně, ale nabízí se zde i české a maďarské jídlo.
Dan Ratushny–světoběžník se zkušenostmi z rozdílných lig
Klíčovým mužem ve vedení rakouské reprezentace je kanadský hlavní trenér Dan Ratushny. Jako hráč získal s kanadskou reprezentací trofeje ze SpenglerCupu či stříbro ze Zimních olympijských her. V té době se však výběr skládal výhradně z amatérských hráčů. S týmem ForWayneKomets vyhrál Mezinárodní hokejovou ligu, a poté zamířil do slavné NHL, konkrétně do Vancouveru Canucks. Jenže se neprosadil ani na farmě, a tak putoval zpět do svého bývalého klubu. Následně měnil své působiště poměrně často. Ocitl se v Japonsku, Finsku i ve Velké Británii.
Od roku 2009 zastával funkci hlavního trenéra švýcarského týmu EHC Olten. Vydržel zde dva roky a znovu se stěhoval, tentokrát do německého StaubingTigers. Se svými svěřenci to dotáhl až do semifinále německé ligy a získal tak ocenění pro nejlepšího trenéra roku 2012. Minulý rok pak započal svou štaci v rakouském EC Red Bull Salzburg a současně kývl na nabídku trénování rakouské reprezentace. Jeho pobočníky jsou Rob Daum a Dieter Kalz.
Thomas Vanek – překvapil kritiky, pak se mu přestalo dařit
Za nejúspěšnějšího rakouského hokejistu nelze považovat nikoho jiného než Thomase Vaneka. Jak už jeho samotné jméno napovídá, je československého původu. Otec je Čech a matka Slovenka. Od 14 let pak žije v USA, kde studoval a hrál juniorský hokej. Jakmile se přesunul do seniorského hokeje v týmu University of Minnesota, stal se nejužitečnějším hráčem celého univerzitního mistrovství. Jako 5. v pořadí pak byl draftován klubem Buffalo Sabres, což z něj dělá nejvýše draftovaného rakouského hokejistu v historii.
Na nováčkovskou sezónu si ale musel počkat. Důvěru splatil 25 góly a 23 asistencemi. Další sezóna pro něj byla nejlepší v kariéře. Se 43 góly byl celkově pátým nejlepším střelcem NHL a připsal si 84 kanadských bodů. Statistika +/- pro něj znamenala zisk ocenění Plus/Minus Award vzhledem k jeho 47 plusovým bodům. Další ročníky se potýkal se slábnoucí formou, která trvá dodnes.
Klubová kariéra
NHL Plus/Minus Award– ocenění pro hráče s nejlepším výsledek v kategorii +/- v základní části NHL
- Držitel ocenění z ročníku 2006/2007
Další historické milníky:
- 1x v NHL All-Stars Game
- 1x v druhém All-Stars týmu NHL
Statistiky v NHL
- 709 odehraných zápasů
- 286 vstřelených gólů
- 299 asistencí
- 585 kanadských bodů
- +29 v kategorii +/-
- 423 trestných minut
- 117 vstřelených gólů v přesilové hře
- 3 vstřelených gólů v oslabení
- 45 vstřelených vítězných gólů
- 0 vstřelených srovnávacích gólů
- 1 986 vyslaných střel na brankáře
Statistiky platné k 24. 1. 2015
Výsledky jako na houpačce
Rakouský výběr nepatří mezi nejzářivější na světě, spíše k té druhé polovině. V posledních pěti letech rakouští hokejisté neustále bojovali o elitní skupinu. Po sestupu z roku 2009 se následující ročník dokázali probojovat zpět z prvního místa, ale ne na dlouho. O rok později skončili na 15. místě a začalo vše nanovo. V roce 2012 mohli znovu slavit postup mezi elitní skupinu, tentokrát z druhého místa. Radost si pokazili opět další rok a z 15. místa se pakovali do divize. Účast na MS 2015 v Praze a Ostravě získali díky loňskému druhému místu v divizi, takže se budou určitě snažit v elitní skupině setrvat alespoň o rok déle. Na pořádný úspěch čekají již téměř 60 let.
Co říkají historická čísla?
- První zápas 0:5 s Čechy v roce 1912
- Nejvyšší výhra 30:0 nad Belgií v roce 1963
- Nejvyšší prohra 0:23 s Kanadou v roce 1956
- Celkově 62 účastí na mistrovství světa
- Nejlepší umístění – bronz v letech 1931 a 1947
- Nejvíce startů – Martin Ulrich s 228 zápasy
- Nejvíce bodů – Rudolf König se 183 body