Týmy IIHF 2015

Norsko – jediný tým ze Skandinávie bez medailí

Norsko – jediný tým ze Skandinávie bez medailí

Norsko je v silné konkurenci dalších severních zemí ze Skandinávského poloostrova dost opomíjeno. Jeho úspěchy přeci jen nedosahují špičky z Finska a Švédska. Norští hokejisté však každým rokem zlepšují své schopnosti a od severských bratrů se učí ve zvyšování svého hokejového potenciálu. Kdo ví, kam to dotáhnou za několik let.

Okouzlující krajina s početnými fjordy a jezery

Na 386 199  norské rozlohy žije 4,7 miliónů obyvatel. Je protáhlá od jihu kolem Švédska až po vrchol Skandinávského poloostrova. Sousedí tak nejen se Švédskem, ale i s Finskem a Ruskem. Před dvěma lety dosahovalo Norsko vůbec nejlepšího výsledku hrubého domácího produktu a zažívá svůj osobní ekonomický rozmach. Turistům nabídne početné fjordy, zatopená ledovcová údolí, Skandinávské pohoří i Golfský proud. Sem směřují rybáři z celého světa. Norsko totiž kromě Severního oceánu nabízí i nespočet jezer stejně jako sousedící Finsko.

Roy Johansen – norské úspěchy aplikuje i v reprezentaci

Norský reprezentační tým vede zkušený Roy EinarJohansen, který dříve hrál za norské kluby VålerengaIshockey a Bergen Flyers. Také reprezentoval svou zem na mistrovství světa a třech Zimních olympijských hrách (1984, 1988 a 1914). S profesionální kariérou hráče skončil v roce 1994. O tři roky později se ujal pozice trenéra u svého bývalého klubu VålerengaIshockey, se kterým se stal dvakrát po sobě mistrem ligy. Další mistrovský titul zažil s týmem StorhamarDragons. Od roku 2001 pak vede norskou reprezentaci, se kterou mohl slavit skvělé 6. místo na MS 2011 na Slovensku. Jeho asistenty jsou Per-Erik Alcen a KnutJorgenStubdal.

MatsZuccarello – útočný obránce s důležitým postavením v Rangers

U norského týmu není jednoznačná volba nejlepšího hráče v historii. Můžeme sem zařadit známé hokejisty, jako jsou Lars Erik Spets, MatsTrygg, MortenAsk nebo MadsHansen. Zvolili jsme proto hráče, který je nejen známý, ale také velice úspěšný v zámořské NHL. Pomyslné prvenství proto získal MatsZuccarello, který se do New Yorku Rangers nedostal přes klasický draft.

V norské nejvyšší soutěži začal hrát už ve svých 18 letech za tým FriskAsker. V sezóně 2006/2007 byl třetím nejlepším střelcem v lize hned za Jonasem Solbergem Andersenem a MathisemOlimbem. Nutno upozornit, že MatsZuccarello je ofenzivním obráncem. Svému týmu pomáhal v dosahování stále vyšších úspěchů, až si jej vyhlédl New York Rangers, se kterým podepsat dvouletou smlouvu jako volný hráč. Debut přišel den před Vánoci roku 2010 proti Tampě BayLightning, kde proměnil trestný nájezd v dovednostní soutěži určující vítěze utkání.

V době výluky v NHL hrával za Metallurg Magnitogorsk, poté se vrátil zpět k Rangers. V loňském ročníku byl krůček od získání Stanleyova poháru. New York Rangers však ve finále nestačil na Los Angeles Kings a to 1:4 na zápasy.

Statistiky v NHL

 • 186 odehraných zápasů
 • 37 vstřelených gólů
 • 79 asistencí
 • 116 kanadských bodů
 • +36 v kategorii +/-
 • 77 trestných minut
 • 5 vstřelených gólů v přesilové hře
 • 1 vstřelených gólů v oslabení
 • 9 vstřelených vítězných gólů
 • 0 vstřelených srovnávacích gólů
 • 367 vyslaných střel na brankáře

Statistiky platné ke dni 25. 1. 2015.

Čerstvý čtvrtfinálový úspěch z MS 2011

Roy Johansen vede norskou reprezentaci již od roku 2001 a zažil s ní dost krušné momenty. Na pozici hlavního trenéra byl dosazen poté, co Norsko vypadlo z elitní skupiny. Následující roky se tak snažil se svými svěřenci probojovat zpět, ale podařilo se mu to až v roce 2005. Od té doby zažil i několik zajímavých úspěchů. Zisk medaile je ale i nadále zdánlivým snem.

Pro norskou reprezentaci je posledních 5 ročníků mistrovství světa celkem plodných, alespoň co se důstojného umístění týče. V roce 2010 skončila na krásném 9. místě a o rok později dokonce určitou chvíli šahala po medailích. Na úkor Švýcarska a Francie postoupila do čtvrtfinále z osmifinálové skupiny, kde za sebou nechala i USA. Bohužel pak nastoupila proti Finsku a nedokázala mu vzdorovat. I tak se jedná o jedno z nejlepších umístění norské reprezentace. Následující ročníky slavila 8., 10. a 12. místo.

Co říkají historická čísla?

 • První zápas 0:7 s Československem v roce 1937
 • Nejvyšší výhra 24:0 nad Belgií v roce 1975 a 25:1 nad Čínou v roce 2005
 • Nejvyšší prohra 1:20 s Finskem v roce 1947
 • Celkově 60 účastí na mistrovství světa
 • Nejlepší umístění – 4. místo z roku 1951
 • Nejvíce startů – TommyJakobsen se 135 zápasy