Týmy IIHF 2015

Francie – ráj pro turisty

Francie – ráj pro turisty

Francie je velice krásnou zemí, kterou navštěvují statisíce turistů z celého světa každý rok. Navíc se sem rádi vracejí. Nezapomenutelná francouzská kuchyně, umění a hlavně města jsou rájem pro zamilované páry. Francouzi jsou pak nejznámější ve fotbale, ačkoliv i hokejisté začínají patřit mezi ty nejlepší na světě. Nebo to byl pouhý klam?

Eiffelova věž, francouzská kuchyně či pétanque

Když se řekne Francie, každý si vybaví Paříž, Eiffelovu věž, nejvyšší horu MontBlanc nebo Napoleona Bonaparte. Ve státě o rozloze 544 000  žije 65,5 miliónů obyvatel a turistům dokáže nabídnout více než jen bohatou a slavnou historii. Francie má především krásnou přírodu a města. Láká na francouzské Alpy, kde je nejvyšší horou, která je zároveň i nejvyšším bodem Evropy, MontBlanc se 4 810 m. Kromě Paříže pak vás jistě zaujmou města, jako jsou Marseille, Lyon, Nice, Nantes či Štrasburk.

Nesmíme zapomenout ani na francouzskou kuchyni s vínem v čele či bohatou francouzskou literaturu s nejznámějšími autory, kterými jsou Francois Villon, Jules Verne, Victor Hugo či Honoré de Balzac. I samotné umění či národní sporty mohou být důvodem vaší návštěvy Francie. Francouzi jsou velice dobří ve fotbale či cyklistice, ale nejhranějším sportem je samozřejmě národní pétanque.

Dave Henderson si u týmu kroutí 11 rok

Generálním manažerem francouzské reprezentace je Patrick Francheterre, který hrál dlouhá léta ve své rodné Francii, kde se však příliš neprosadil. Podobné to bylo i s aktuálním hlavním trenérem Davem Hendersonem. Za tým Amiens odehrál v nejvyšší francouzské lize 3 dobré sezony, postupně se však ze sestavy vytratil, protože si současně plnil trenérské povinnosti. Od roku 1991 vedl reprezentaci Francie do 20 let, v ročníku 2003/2004 pak byl současně i asistentem u Francie do 18 let. Od roku 2004 je u A týmu reprezentace Francie, kterou v roce 2007 dovedl zpět do elitní skupiny. Pomocnou rukou mu je PierrePousse.

Paul MacLean – Kanaďan s francouzskými kořeny

I Francie začíná vychovávat velice dobré hokejisty. Mezi aktuálně ty nejlepší patří útočník Pierre-ÉdouardBellemare z Philadelphia Flyers, útočník Stéphane Da Costa z HC CSKA Moskva či další útočník Antoine Roussel z Dallas Stars. Historicky nejúspěšnějším francouzským hokejistou však je Paul MacLean, který se ale později stal Kanaďanem.

Prosadil se i v NHL

Dnes již 56letý Paul MacLean hrával dříve v útoku za St. Louis Blues, Winnipeg Jets či Detroit RedWings. V roce 1978 si jej v draftu vyhlédl právě St. Louis Blues a to na 109. místě. V roce 1980 reprezentoval Kanadu na Zimních olympijských hrách v LakePlacid. Nasbírané zkušenosti mu pomohly v následujícím ročníku, kdy v NHL, ve své první sezóně, vstřelil 36 gólů. Ve své nejlepší sezóně v NHL zaznamenal 41 gólů a 60 asistencí.

Nejlepším trenérem za rok 2013

Aktuálně zastává pozici hlavního trenéra u týmu Ottawa Senators a v roce 2012byl jmenován na ocenění Jack Adams Award jako kouč daného ročníku spolu s Johnem Tortorellou a KenemHitchcockem (vyhrál). O rok později ocenění vyhrál již MacLean, další rok pak na vedoucí pozici skončil, když byl vyhozen kvůli špatným výsledkům.

Pomáhal i Miku Babcockovi

Trenérské zkušenosti postupně sbíral na konci minulého tisíciletí, když v roce 1991 skončil s hráčskou kariérou po zranění žeber. Byl hlavním trenérem v PeoriaRivermen, asistentem ve Phoenix Coyotes (dnes Arizona Coyotes), hlavním trenérem v Kansas City či dělal asistenta Miku Babcockovi v AnaheimDucks.

Statistiky v NHL

 • 719 odehraných zápasů
 • 324 vstřelených gólů
 • 349 asistencí
 • 673 kanadských bodů
 • -35 v kategorii +/-
 • 968 trestných minut
 • 115 vstřelených gólů v přesilové hře
 • 0 vstřelených gólů v oslabení
 • 37 vstřelených vítězných gólů
 • 3 vstřelených srovnávacích gólů
 • 1 513 vyslaných střel na brankáře

Návrat mezi elitu a stále lepší výsledky

Francouzská hokejová reprezentace se opět snaží vyrovnat své těžké konkurenci. V roce 2004 na MS v Praze totiž sestoupila z elitní skupiny mistrovství světa, a návrat si vybojovala až o tři roky poději v Číně. Od té doby jí patří pozice silného outsidera. Hlavním cílem tak pro ní je nesestoupit z elitní skupiny, neudělat ostudu drtivou porážkou a pokusit se přitom o překvapení soupeře.

Outsider, který umí překvapit

Pokud se ohlédneme zpět na posledních 5 odehraných mistrovství světa, jsou výsledky Francie vždy lepší. Na MS 2010 v Německu obsadila až 14. místo, ale tím prakticky splnila svůj cíl. O rok později na Slovensku již mohla být spokojená s 12. místem a v roce 2012 ve Finsku a Švédsku se těšila tentokrát z krásného 9. místa. Mírný návrat zpět pak francouzští hokejisté zažili další rok, kdy jim patřila až 13. příčka.

Krůček od zlepšení nejlepšího historického umístění

Minulý rok ale dali všem jasně najevo, že i s Francií se musí počítat a nelze ji podceňovat. Odnesli to dokonce Slováci, kteří i díky nim nepostoupili do dalších bojů o medaile. Francie ve skupině A získala o bod více než Slovensko, když dokázala v prvním zápase porazit i Kanadu po samostatných nájezdech. Navíc získala skalp i Slovenska v poměru 3:5 (o to více bylo pro všechny překvapení, že s Itálií Francie prohrála 1:2), dále potrápila Švédsko (1:2), porazila Norsko i Dánsko a v posledním zápase s Českem to dotáhla až do prodloužení, kde nakonec prohrála (4:5 pp.).

Co říkají historická čísla?

 • První zápas 0:3 s Belgií v roce 1905
 • Nejvyšší výhra 24:1 nad Severní Koreou v roce 1983
 • Nejvyšší prohra 0:22 s USA v roce 1924
 • Celkově 56 účastí na mistrovství světa
 • Nejlepší umístění – 6. místo na MS 1930
 • Nejvíce startů – Denis Perez 297 zápasy
 • Nejvíce bodů – Philippe Bozon se 170 body