Týmy IIHF 2015

Bělorusko – dlouhodobě v ruském stínu

Bělorusko – dlouhodobě v ruském stínu

Bělorusko se ruskému gigantu nemůže rovnat. Jejich poměry jsou naprosto odlišné, i proto se běloruská reprezentace pravidelně umisťuje na mistrovství světa spíše na nižších pozicích. Nepřichází totiž v úvahu tolik hráčů pro reprezentaci země jako právě v Rusku. I tak je třeba říci, že se s Běloruskem bude v budoucnu muset počítat. Vždyť je to poměrně stejně velká země jako Česká republika. Pokud u nás může být hokejová velmoc, proč by nemohla být i zde? Máme se na co těšit.

Vykonává se trest smrti

S rozlohou přes 200 000  je Bělorusko středně velkou zemí Evropy. Má přitom o 1 milión obyvatel méně než Česká republika, která má rozlohu skoro třetinovou. Zaujme vás trochu netradiční praxí – Bělorusko jako jediný evropský státpraktikuje ve své zemi trest smrti. Jinak zde na 33 % území naleznete lesy, ve kterých se mohou vyskytovat losi, zubry, rysi, medvědi či vlci, a spoustu chráněných území. Krása zdejší přírody vás jednoznačně uchvátí.

David Lewis – brzký trenérský úspěch a hledání zašlé slávy

David Lewis je bývalý kanadský hokejový obránce. Z kanadského klubu SaskatoonBlads si jej vyhlédl New York Islanders a draftoval ho v roce 1973. V NHL odehrál celkově 16 sezón, a to v dresech klubů Los Angeles Kings, New Jersey Devils, Detroit RedWings a New York Islanders. Překročil hranici 1 000 odehraných zápasů v NHL.

V roce 1988 ukončil hráčskou kariéru v týmu Detroit RedWings a ujal se pozice asistenta trenéra. I s jeho pomocí vyhrál Detroit třikrát Stanley Cup (1997, 1998 a 2002). Po poslednímvítězství se stal hlavním trenérem. Za jeho vlády se Detroit těšil ze zisku Prezidentovi trofeje pro nejlepší tým základní části. V roce 2005 byl vyhozen a o měsíc později znovu najatý, tentokrát se však ujal pozice skauta. O rok později zakotvil jakožto hlavní trenér v Bostonu Bruins, kde setrval jen jednu sezónu. Další rok byl na lavičce Los Angeles Kings jako asistent trenéra.

Poté si jej v roce 2010 vyhlédla ukrajinská reprezentace, kde vydržel pouze jeden rok. V polovině roku 2011 totiž dostal nabídku od týmu Carolina Hurricanes, na kterou se nedalo říci ne. Další vyhazov ho čekal minulý rok a půl roku byl bez práce, dokud nezamířil k běloruské reprezentaci. Letošní mistrovství světa tak pro něj bude debutem u běloruského týmu. Smlouvu má podepsanou až do skončení Zimních olympijských her 2018.

MikhailGrabovski – těžký úkol v Islanders i v reprezentaci

Za nejlepšího běloruského hokejistu nelze považovat nikoho jiného než 30letého MikhailaGrabovskiho. Podle draftu NHL z roku 2004, ze kterého se dostal na 150. místě do Montrealu Canadiens, to na velkého hráče nevypadalo. Postupně však získával potřebné zkušenosti a v roce 2007 si připsal svůj debut v NHL proti New Yorku Rangers. Po třech utkáních zamířil do nižší soutěže AHL, aby ještě hokejově vyrostl. Týmu HamiltonBulldogs pomohl získat Calder Cup.

Po mnoha snaženích o pravidelné nastupování v hlavním týmu Montrealu Canadiens byl v roce 2008 vyměněn do Toronta MapleLeafs. Jako 25letý odehrál svou kompletní sezónu v dresu Toronta až v roce 2010. Se svými 20 góly a 48 kanadskými body vedl žebříček nováčků ve Východní konferenci NHL. Byl za to odměněn tříletou smlouvou. V době zámořské výluky hrál za HC CSKA Moskva. V roce 2013 odešel z Toronta MapleLeafs jako volný hráč do Washingtonu Capitals, ve kterém se uvedl hned vstřelením hattricku. Podepsal smlouvu pouze na jeden rok, takže si jej na konci minulé sezóny vyhlédl současný klub – New York Islanders. S ním má podepsaný 4letý kontrakt v hodnotě 20 miliónů dolarů, díky čemuž se od něj očekávají velké věci.

Statistiky v NHL

 • 463 odehraných zápasů
 • 113 vstřelených gólů
 • 153 asistencí
 • 266 kanadských bodů
 • -1 v kategorii +/-
 • 277 trestných minut
 • 26 vstřelených gólů v přesilové hře
 • 1 vstřelených gólů v oslabení
 • 15 vstřelených vítězných gólů
 • 0 vstřelených srovnávacích gólů
 • 894 vyslaných střel na brankáře

Statistiky platné ke dni 25. 1. 2015.

Dokáže se Lewis vyrovnat trenérské ikoně Běloruska?

Glen Hanlon, v současné době již hlavní trenér švýcarské reprezentace, dokázal s běloruským týmem dosáhnout zajímavých úspěchů. Vedl jej v letech 2005-2006, 2008-2009 a v roce 2014. První dvouleté koučování Běloruska bylo přitom nejúspěšnější. Na MS 2006 v Lotyšsku se s týmem umístil na historickém 6. místě. Úspěch pak společně téměř vyrovnali v minulém roce, kdy se umístili na 7. příčce. V letech 2010-2013, kdy byl reprezentační výběr veden vždy někým jiným, se Bělorusko potýkalo s problémy. Na MS 2010 v Německu skončilo až desáté. Další tři roky pak shodně na 14. místě. I proto byl nakonec znovu povolán Hanlon, který všem opět dokázal, že běloruský tým vést umí. Nyní čeká na současného hlavního kouče Davida Lewise zatěžkávající zkouška.

Co říkají historická čísla?

 • První zápas 1:4 s Ukrajinou v roce 1992
 • Nejvyšší výhra 21:1 nad Litvou v roce 1996
 • Nejvyšší prohra 2:11 s Finskem v roce 1997 a 2:11 s Kanadou v roce 1998
 • Celkově 20 účastí na mistrovství světa
 • Nejlepší umístění – 6. místo z roku 2006
 • Nejvíce startů – Alexander Makritsky se 175 zápasy
 • Nejvíce bodů – Andrei Skabelka se 114 body